Зіслання Святого Духа

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2319 36615

Розміри: 52,4x35,0 см

Сюжет: П’ятдесятого дня після свого воскресіння Господь Ісус зіслав Святого Духа на Марію і Апостолів, які перебували на молитві у Горниці. Так сповнилася обітниця Христа: «Як прийде Утішитель, якого зішлю вам від Отця, Дух істини, який від Отця походить, то він і свідчитиме за Мене» (Йн 15,26). У день П’ятидесятниці Церква, оживлена Святим Духом, розпочала проповідування Доброї Новини про спасіння для всіх народів.


Опис: На передньому плані у колі сидять дванадцять апостолів із Богородицею у центрі, шість апостолів з одного боку і шість з другого. В усіх навколо голів – німби, над якими маленькі пломінці. Богородиця сидить на коричневому подіумі зі складеними в молитві руками та розгорнутою книгою на колінах, голова нахилена праворуч. На ній синя туніка та вишневий мафорій з трьома золотими зірками. Трохи вище – червоними літерами монограма імені Богородиці: МР ΘΥ.

Два апостоли спереду, обернені спиною до глядача, голови повернені в профіль. Вони припали коліном на подіум. Ліворуч Богородиці – апостол Петро. Це – сивобородий, сивоголовий старець. Його ліва рука піднята на рівні грудей, права зігнута у лікті. Одягнений у cipo-голубу довгу туніку з широкими рукавами та коричневий гіматій, який спадає з плеча. Праворуч – апостол Марко. У нього довге каштанове волосся і борода. Одягнений у довгу червону туніку з широкими рукавами та синій гіматій. Далі – інші апостоли, одягнені переважно у червоні, коричневі й сині гіматії. Погляди їхні спрямовані догори. У верхній частині по центрі – сегмент з сірих купчастих хмарин, від якого відходять червоні тонкі промінці. Усередині – сірий голуб з розкритими крилами, що втілює образ Святого Духа. Постаті святих зображені дуже динамічно. Лики модельовані реалістично. Дія відбувається в умовному інтер’єрі, вирішеному у cipo-оливкових тонах, тло гладке, золочене, позем темно-коричневий. Угорі над іконою на загальній рамі – напис: ΣОЩЄСТВИЄ С(ВЯ)Т[ОГО] Д(У)ХА.