Введення Богородиці в храм

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2311 36615

Роки створення: 1698 — 1705

Розміри: 53,5x34,6 (з обрамленням 65,5x48,0 см)

Сюжет: Святе Євангеліє нічого не говорить нам про подію Введення в храм Пресвятої Богородиці. Це свято, як і свято Різдва й Успіння Божої Матері, засновано на традиціях Церкви й на апокрифічних книгах, передусім Протоєвангелії Якова і Євангелії Матея (Матвія) “Про Різдво Пречистої Діви Марії”. З цих джерел довідуємося, що батьки Пречистої Діви Марії св. Яким і Анна будучи бездітними, дали обіцянку, якщо в них народиться дитина, то віддадуть Її на службу Богу у Єрусалимський храм. Господь Бог вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли їй виповнилося три роки, батьки привели Її до храму і віддали в руки первосвященика Захарії, батька св. Івана Предтечі. Тут Пресвята Богородиця перебувала тривалий час аж до заручин з св. Йосифом.


Опис: Композиція умовно ділиться на дві частини – ліву з першосвящеником і служкою та праву з громадою. Серед громади – святі Анна та Яким, які привели до храму Марію. Першосвященик зі служкою стоять перед входом до храму на високому підвищенні з трьома сходами. Він зображений у повний зріст з простягнутими до Марії руками. Одягнений у довгий першосвященницький одяг, на голові – золота митра. Навколо голови – гладкий золочений німб. Це старець з сивим волоссям та довгою бородою. Позаду юнак – служник з червоною книгою в руках у довгій червоній туніці з маленьким комірцем та зеленому стихарі з широкими рукавами.

У правій частині – св. Анна у повен зріст, яка правою рукою підтримує маленьку Марію. Одягнена Анна в світло-рожеву довгу туніку і темно-зелену мантію з червоним відлогом. На голові білий повой, що спадає на плечі. Позаду видно сивобородого Яківа у синьому хітоні та коричневому гіматії. Навколо їхніх голів – великі золочені гладкі німби, окреслені тонкою червоною лінією.

Поперед всіх – маленька Марія, яка несміливо піднімається великими сходами до храму. Вона зображена у повний зріст, її руки опущені. Одягнена у довгу синю, перев’язану на поясі туніку з короткими рукавами. У правій руці вона тримає білу тканину. Довге кучеряве рудувате волосся спадає на плечі. Навколо голови – золотий німб з монограмою імені Богородиці: МР ΘΥ.

Позаду Марії – молода служниця у довгій червоній спідниці й синьо-зеленому корсеті. Ще далі – дівчата зі свічками в руках та вінками на головах, одягнені у міщанське вбрання. Позаду видно сірі будівлі храму. Позем – вохристо-бордового відтінку. Тло ікони гладке, золочене. Угорі над іконою напис: ВОВЄДЄНИЄ ПРЄ[СВЯТОЙ] Б[ОГОРОДИ]ЦИ.