Вознесіння

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2318 36615

Роки створення: 52,5x34,5 см (з обрамленням 66,5x48,5 см).

Сюжет: Вознесіння Господнє (Вшестя) — вознесіння Ісуса Христа на небо, яке відбулося через 40 днів після Його мученицького розп’яття та Воскресіння. Одне з дванадесятих свят. В християнстві ця подія відзначається великим святом, яке завжди припадає у четвер 40-го дня по Христовому Воскресінні — його відзначають на сороковий день після Великодня, і воно має збігатися з четвергом. З цього приводу народне прислів’я каже: «Не прийдеться в середу Вшестя». Згідно з християнським вченням після воскресіння Христа через сорок днів Бог забрав його на Небо, хоч до цього Він ходив по землі. Це останній день, коли можна вітатися словами «Христос воскрес!». Опісля Вознесіння це вже заборонялося, бо у храмах ховають плащаницю.


Опис: Композиція умовно ділиться на дві частини: у нижній зображено Богородицю з дванадцятьма апостолами, у верхній – Христа в хмарах.

На передньому плані зліва – уклінна Богородиця, її руки молитовно складені, погляд спрямований вгору. Одягнена вона у синю туніку, вишневий мафорій. Навколо голови – широкий гладкий золотистий німб, окреслений тонкою червоною лінією з монограмою імені Богородиці, написаною червоними літерами: МР ΘΥ.

Поруч неї стоїть на колінах сивобородий Петро. Він обернений спиною до глядача, голова розвернена в профіль. У динамічному русі він підняв руки догори й звертається поглядом до Христа. Одягнений апостол у довгу синю туніку з широкими рукавами, на праве плече накинуто коричневий гіматій.

Праворуч – молодий апостол, можливо Іван. Він припав на одне коліно і зображений у профіль. Руки складені у молитві, а голова піднята догори. Одягнений у довгу зелену туніку та червоний гіматій.

Перед трьома апостолами – високий зелений пагорб, позаду й обабіч якого зображено по п’ять динамічних постатей. Погляди їхні переважно спрямовані догори. Деякі з них зображені в профіль, інші – дивляться на глядача. Одягнені переважно у сині й зелені туніки, поверх яких – гіматії рожевого, червоного та зеленого кольорів.

У верхній частині на тлі золотистого неба у cipo-білих хмарах зображений Христос у динамічному русі. Його руки припідняті та розвернені вбоки. Постать подана у фас з легким розворотом праворуч. Голова нахилена на праве плече. Лик миловидий, довге рудувате волосся спадає на плечі. Навколо голови – гладкий золочений хрещатий німб, окреслений тонкою червоною лінією. Одягнений Христос у червоний хітон та золотисто-вохристий гіматій. Угорі над головою – монограма імені Христа червоними літерами: ΙΣ ΧΣ. Угорі на загальній рамі напис: ВОКРЄСЄНІЄ Г(ОСПО)ДНЄ.