Тайна Вечеря

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2309 36615

Розміри: 105,5x66,5x2 см.

Основа восьмикутної форми і складається з двох дощок хвойної породи, склеєних та з’єднаних двома вертикальними фігурними врізними шпугами. Зворот оброблений столярним інструментом вздовж волокон деревини. По периметру ікони – наскрізні отвори від тиблів. Левкас світло-сірого кольору клеєкрейдяний, крихкий, щільний. Фарбовий шар – темперний і олійний живопис, позолочення, попосріблення, кольоровий лак.


Сюжет: Тайна вечеря відбулася у четвер, день перед розп’яттям Сина Божого. У цей день Христос зібрав своїх учнів і розповів апостолам, яке майбутнє його чекає. Христос омив ноги апостолів під час тайної вечері. Христос омив кожному із своїх учнів ноги. Таким чином він продемонстрував їм міру свого служіння. В цьому випадку — це вияв великої любові Спасителя до своїх учнів.Він також розказав учням, що серед них є зрадник, який зрадив його. Він попросив зрадника вмочити свій хліб у його вино. Зрадником був Юда Іскаріот: він вмочив свій хліб у вино Ісуса.

Ось як описують апостол Лука встановлення Тайни Євхаристії: “Узявши ж хліб і вчинивши подяку, поламав і дав їм, проказуючи: Це тіло Моє, що за вас віддається. Це чиніть на спомин про Мене!” (Лк. 22:19), Апостол Матвій описує цей епізод у такий спосіб: «А взявши чашу, і подяку вчинивши, Він подав їм і сказав: Пийте з неї всі» (Мт. 26:27).


Опис: Однопланова, але досить динамічна композиція вміщена у горизонтальну видовжену форму з півкруглими завершеннями по боках. Дванадцять апостолів та Христос сидять за видовженим столом, вкритим білою скатертиною, двоє з них – спиною до глядача. Апостоли зображені без німбів, їхні лики модельовані реалістично. Центральною постаттю є Христос. Він зображений фронтально, ледь нахиленим ліворуч, лик розвернений в тричвертному повороті. Правицею він благословляє. Навколо його голови – гладкий золочений хрещатий німб, окреслений двома ритованими лініями, над яким – монограма імені Христа, написана червоними літерами: ΙΣ ΧΣ. Одягнений у вишневий хітон та синій гіматій.

Ліворуч Христа зображений Іван, що схилився на ліве Ісусове плече. Це миловидий юнак з довгим кучерявим рудуватим волоссям. Його очі заплющені. Одягнений у яскраву червону сорочку з невеликим комірцем.

Поруч нього Хома, постать якого розвернена в тричвертному повороті ліворуч, голова нахилена. Погляд спрямований до Христа, руки складені на грудях навхрест. У нього коротке кучеряве рудувате волосся. Одягнений у вохристу туніку та синій гіматій.

Перед ним – Лука. Його постать фронтальна, голова ледь повернена вліво. Руки складені у молитві. Має густу сивувату бородою та вуса. Одягнений у рожеву туніку. Позаду – Симон, нахилений праворуч. У нього невеликі сиві вуса та округла борода, коротке кучеряве сиве волосся. Одягнений у вишневу туніку та синій гіматій. Крайнім праворуч, розверненим в тричвертному повороті, зображений Филип з піднятою догори головою. Погляд його спрямований до Христа. Права рука покладена на груди. Довге кучеряве рудувате волосся спадає на плечі. Одягнений він у зелену туніку та червоний гіматій.

На передньому плані сидить спиною до глядача, Юда. Його голова динамічно повернена, погляд зосереджений. Ліва рука Юди з великим червоно-білим гаманцем обіперта вбік, правою тримає ножа, що лежить на столі. У нього каштанове кучеряве волосся, невеликі вуса, темна борода. Одягнений у вохристу туніку з зеленим коміром та синій гіматій з червоним відворотом.

Праворуч Христа – сивобородий Петро. Він повернений праворуч, погляд спрямований до Христа. Права рука припіднята на рівні грудей. У нього коротке сиве кучеряве волосся, округла борода та вуса. Одягнений апостол у синю туніку й вохристий гіматій.

Позаду – Матвій у тричвертному повороті з сивуватим волоссям, округлою бородою та вусами, одягнений у рожеву туніку.

Поруч – молодий апостол Марко з прямим рудуватим волоссям та роздвоєною по середині бородою. Його погляд теж спрямований до Христа. Одягнений він у синю туніку та вишневий гіматій.

З лівого краю столу – троє апостолів, що ведуть розмову: Андрій з густою довгою темною бородою, у синій туніці, Варфоломій з коротким каштановим волоссям, округлою густою бородою, одягнений у синю туніку й вишневий гіматій та Яків з коротким рудуватим волоссям, у зеленій туніці та рожево-червоному гіматії, що зображений спиною до глядача.

Апостоли сидять за великим столом, на якому розкладені посуд і три хлібини, а посередині, перед Христом, на великій золотистій тарелі – запечена туша вівці, поруч якої – велика золотиста чаша. Край столу, ліворуч – невелика прямокутна срібляста скринька. Тло ікони золочене, гладке.