Стрітеня

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2315 36615

Розміри: 52,5x35,5 см (з обрамленням 65,0x48,0 см).

Сюжет: Коли Ісусу Христу виповнилося 40 днів (тобто, згідно церковної традиції, 15 лютого за Григоріанським календарем), Пресвята Діва Марія та Її Обручник св. Йосип принесли Його до Єрусалимського храму. Від часу порятунку ізраїльських первістків від загибелі в ніч виходу вибраного народу (а також тих багатьох іноплемінників, які приєдналися до нього) з Єгипту кожного новонародженого первістка чоловічої статі приносили до Святилища для представлення перед Господом. При цьому батьки приносили в жертву однолітнього агнця і молодого голуба або горлицю. Якщо не було можливості принести агнця, приносили два голуба або дві горлиці.

Коли Преблагословенна прийшла до храму разом із Йосипом і маленьким Ісусом, туди ж навідався праведний старець Симеон. Йому було дано Господнє одкровення, що він не помре до тих пір, аж поки не побачить Спасителя. Симеон взяв Його на руки, воздав хвалу Богу і промовив: „Зараз відпускаєш ти раба Свого, Господи, як Ти і обіцяв, з радісним духом. Ось, очі мої побачили Спасителя, Якого Ти поставив перед лицем всіх племен земних. Це – Світ для освічення язичників, це – Слава для народу Твого Ізраіля” (Лк.2:29-32).

Там же, у храмі, була того дня й Анна Пророчиця. Вона також дарувала своє благословення Сину Божому і “говорила про Нього всім, хто [свого спасіння та] визволення Єрусалиму чекав” (Лк.2:38).


На передньому плані, праворуч, зображена уклінна Марія зі схрещеними на грудях руками. Біля колін – клітка з двома голубами. Одягнена вона у вишневий мафорій із зеленим відворотом та синю туніку. Навколо її голови – широкий гладкий німб з монограмою імені Богородиці: МР ΘΥ. Позаду стоїть сивоголовий Йосип, який сперся лівою рукою на палицю, правою притиснув до грудей сірого капелюха. Він нахилений уперед. Лик з прямим носом та невеликими рожевими вустами. Навколо голови – широкий гладкий золотистий німб. Одягнений у довгу темно-синю туніку та рожево-вохристий плащ. По центру стоїть навскоси фігурний стіл, вкритий світло-коричневою скатертиною. На столі лежить мале оголене дитя, яке підтримує сивобородий старець. Праворуч – Симеон, нахилений до дитини. На ньому першосвященницький одяг: довга біла туніка, короткий вишневий хітон з широкими рукавами. Позаду – молодий служка, який тримає у правій руці довгу білу свічку й одягнений у довгу зелену туніку, підв’язану червоним поясом. Позем темно-коричневого кольорів. Позаду – архітектурний стафаж cipo-вохристого і бордового кольору. Тло золочене, гладке. На загальній cipo-голубій рамі угорі напис: ΣТРЕТЄНІЄ Г(ОСПО)ДНЄ.