Спокушання Христа в пустелі

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2309 36615

Роки створення: 58 x 31,5 см.

Конструкція предели складається з кількох скріплених і склеєних між собою дощок хвойної породи. Вона умовно ділиться по горизонталі на дві частини прямокутної форми, нижня – 139×41,5 см і верхня – 148×51,5 см. На верхній частині розміщено дві накладні площини із сюжетами “Христос в Емаусі” та “Спокушення Христа”, які по периметру обрамлені рельєфними планками. Верхню та нижню частину конструкції ділить рельєфний карниз. З правого боку конструкції виступає прямокутна пілястра на 29 см від рівня основної площини. Вздовж зовнішнього краю верхньої частини конструкції – карниз. Паволока проглядається на з’єднаннях карнизу в середній частині конструкції. Левкас – клеєкрейдяний, щільний, білого кольору, нерівномірно покладений. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис. Карнизи та обрамлення посріблені та вкриті кольоровим лаком.

Основа ікони складається з однієї липової дошки прямокутної форми. Левкас – клеєкрейдяний, щільний, білого кольору, тонкий. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис, позолочення на німбах.


Опис: Сцена “Спокушення Христа” розміщена з правого боку конструкції. Композиція умовно ділиться на три частини. На передньому плані, в лівій частині ікони – сцена з Христом і дияволом, який простягає Ісусові камінь. Ісус зображений у повен зріст, розвернений вліво, голова у профіль, погляд спрямованийй до диявола. Видовжений лик Христа з високим чолом, великими очима, довгими дугоподібними бровами та прямим носом. Пряме темне волосся спадає на плечі. Невеликі вуса і борода ледь хвилясті. Навколо голови Христа – золотий німб, окреслений тонкою червоною лінією. Одягнений Христос у червоний хітон та темно-синій гіматій. Диявол одягнений у вохристу сорочку з довгими рукавами, з накиненим на голову червоним капюшоном. Він розвернений до Христа, лик зображений у профіль. Має великі, глибоко посаджені очі, довгий ніс, сиву бороду. У лівій руці, піднятій до рівня грудей, тримає камінь. На стопах ніг довгі кігті. З-під нижнього краю одягу видно хвіст.

Другий план ікони майже по всій довжині займає річка. У її водах -відображення дерев і кущів. Правий край композиції увінчує високий зелений пагорб, на якому стоїть Ісус у повен зріст, одягнений у довгий червоний хітон та синій гіматій. Його ліва рука опущена і відведена в бік, права – піднята до рівня грудей у благословляючому жесті. Навколо голови – тонкий золотий німб.

На третьому плані – Христос і диявол на даху храму в “святому місті”. Храм розміщений угорі, по центру ікони. Велична будівля триярусна, з червоними дахами і білими стінами та пишно оздоблена аркадами. На покрівлі першого ярусу, праворуч – маленькі, майже схематичні постаті Христа і диявола у повен зріст. Христос стоїть біля стіни. Він одягнений в червоний хітон і синій гіматій, навколо голови – тонкий золотий німб. Диявол мальований схематично в образі тварини з широко розкритими крилами. Він стоїть на краю даху, пропонуючи Ісусові стрибнути вниз.

Обабіч храму видніються інші будинки. Горизонт високий. Небо світло-блакитного кольору з рожевими хмарами. У верхній частині ікони, під рамою, напис червоними літерами:…Дній м во постині искушение о диявола.