Розп’яття з пристоячими

Йов Кондзелевич

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Інвертарний номер: І-2796 40963

Роки створення: 1737 р.

Розміри: 118,5 × 73,5

Походження: церква села Чернчиці

Матеріали: полотно, олія

← Галерея

Останньою рижиттєвою роботою йова кондзелевича є ікона „Розп’яття”, виконана на полотні,з неіснуючої тепер церкви села Черн- чиці біля луцька. Вона є підписною:

 “Цей святий образ написався в святій обителі Білостоцькій рукою смиренною ієромонаха Йова, коштом раба Божого Стефана Герасимовича з жінкою своєю Агафією із Кучкаровна, офірували до церкви Святого Спаса Черчицької, ради спасіння, року Божого 1737”

На іконі також відчутні впливи західноєвропейського трактування мотиву Розп’яття. Але одночасно ця композиція нагадує “Розп’яття з престоячими” з Манявського іконостаса, особливо жест руки Івана, який витирає сльози (потрактовані реалістично, так само, як і в іконостасі з скиту Манявського). Цікаво, що дату створення ікони – 1737 рік написано в двох варіантах: перший – великими арабськими цифрами під Розп’яттям і черепом Адама, другий – кириличними буквами в підписі в нижній частині ікони. Аналогічно Йов Кондзелевич позначив дати 1698 та 1705 роки на іконах “Христос-учитель” і “Вознесіння” з Манявського іконостаса – арабськими цифрами та кириличними буквами.