Преображення

Йов Кондзелевич

Інвертарний номер: ВКМ І - 116

Роки створення: Початок XVIII ст.

Розміри:  106 × 83

Походження: церква Казанської ікони Богородиці с. Садів Луцького району.

Реставрація: 1988 р., НАОМА.

Матеріали: дошка (3) липова, шпуги (2) наскрізно врізані, на звороті стики дощок проклеєні паволокою, левкас, темпера, сріблення тоноване під золото, втрачені зовнішні планки обрамлення, бонії.

Збереження: кракелюри, втрати фарбового шару і левкасу на полях, валику та у верхньому правому куті ікони, потертості золочення, втрата верхнього валика, зовнішньої рами, боній, реставраційна вставка на одежах апостолів Петра і Іоана

← Галерея

У верхній частині композиції, у заповненій золотими променями і окресленій блакитною смугою білій мандорлі зображений Ісус Христос, який благословляє піднятими, злегка розведеними у боки руками. Його постать зависає у повітрі над сіро-зеленим круглим пагорбом Фавору. Христос одягнений у білий з золоченням хітон, голубий із срібленням гіматій, босоніж. Обабіч Христа, на клубастих сіро-білих хмарах, зображені пророки Ілля та Мойсей. Ілля стоїть навколішки зі схрещеними на грудях руками. Він одягнений у рожевий хітон і блакитний гіматій. Мойсей стоїть, припавши на ліве коліно. Права рука притиснута до грудей, лівою – тримає скрижалі. Він одягнений у блакитний хітон та червоний гіматій. Вниз від мандорли Христа відходять три пучки золотих променів, які сягають трьох апостолів, зображених у динамічних позах на скелястому поземі, біля підніжжя зеленого пагорба. Апостол Іоан прикриває двома руками голову. Апостол Петро лівою рукою затулює очі. Апостол Яків молитовно склав руки перед грудьми. Традиційні одежі апостолів виконані у червоних, синіх та коричневих кольорах. Складки одеж виконані шляхом накладання пробілів і висвітлень, що чергуються з темнішими смугами і лініями основного кольору. 230 Лики святих рожево-вохристої карнації з підрум’яною, очі великі, носи прямі, вуста червоні. Німби персонажів плоскі, окреслені червоною лінією, золочені. Монограми Христа, іменні написи пророків і апостолів, зроблені червоною фарбою. Позем ікони у вигляді скелястого підніжжя пагорбу з валунами та кущами. Тло ікони гладке, золочене. Обрамлення накладне, подвійне, з боніями, міжрамні смуги голубого кольору.