Похорон Святого Антонія Печерського

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2297 36615

Роки створення: 165,5x106,5x46 см.

Конструкція предели складається з кількох скріплених і склеєних між собою дощок хвойної породи. Вона умовно ділиться по горизонталі на дві частини прямокутної форми: нижня – 86×40 см і верхня – 95×51 см. На верхній частині розміщена накладна площина із сюжетом “Похорон Антонія Печерського”, яка по периметру обрамлена рельєфними планками. Верхню та нижню частину конструкції ділить рельєфний карниз. З правого і лівого боків цієї конструкції виступають дві прямокутні пілястри на 29 см від рівня основної площини. Вздовж зовнішнього краю верхньої частини конструкції розміщено карниз. На виступаючих пілястрах, з обох боків на лицевій стороні, в заглибинах – накладна декоративна різьба. Паволока проглядається на з’єднаннях карнизу в середній частині конструкції. Левкас – клеє-крейдяний, щільний, білого кольору, нерівномірно покладений. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис. Карнизи та обрамлення золочені.


Сюжет: Похорон святого Антонія Печерського, як окремий сюжет у сакральному мистецтві відомий із XVII і теж, в першу чергу, – у гравюрі. За звичай, він доповнює традиційну житійну іконографію Антонія і Теодосія Печерських.

Про смерть Антонія Печерського майже нічого не відомо, Києво-Печерський патерик згадує, що він упокоївся в Бозі на два роки раніше за Теодосія (1074), а вже в оповідях XVII століття уточнюється, що рака із його тілом розташована біля церкви св. прп. Антонія у ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

У центрі зображення знаходиться рака/домовина із тілом святого. Над ним – у відкритих небесах два ангели тримають його душу у вигляді немовляти. Обабіч домовини зображено монастирську братію, яка прощається зі своїм наставником. Ліворуч, в головах Антонія, вирізняється постать преподобного Теодосія у священичих ризах із відкритою книгою в руках.  


Опис: Фрагмент конструкції прямокутної форми, поділений карнизом з позолочених планок на дві частини. У верхній частині темного cipo-синього кольору по центру вміщена ікона “Похорон Антонія Печерського” шестикутної форми. По кутах площина декорована коричнево-вохристим із позолоченням орнаментом, що імітує об’ємну різьбу. Нижня частина вохристо-оранжевого кольору. З правого та лівого боків конструкції прикріплені прямокутні виступи. З фронтальної частини виступів, у верхній частині по центру, – різьблені золочені вставки, вмонтовані у вертикальні прямокутні заглиблення. На внутрішніх та зовнішніх площинах цих виступів, на тлі конструкції теж видовжені по вертикалі декоративні прямокутники з гранями світло-вохристого кольору. У нижній, ширшій частині цих виступів з фронтальної частини живопис повністю втрачений. Поміж виступами по центру зображено видовжений по горизонталі овальний картуш, оздоблений мальованими завитками. На cipo-синьому тлі картуша напис білими літерами. (Текст напису див. у схемі-додатку на с. 392.)