Несення Хреста

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2299 36615

Розміри: 37x88x3 см.

Основа опукла, складається з однієї липової дошки овальної форми. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис. Левкас клеєкрейдяний, щільний, тонкий, білого кольору. Позолочення, попосріблення, тоноване під золото.


Опис: Композиція умовно ділиться на дві частини. Зліва по центру зображений Христос, який несе на лівому плечі великого хреста, підтримуючи його лівою рукою, а права спрямована до уклінної жінки збоку. Христос припав на коліна. Його тіло розвернуте у тричвертному повороті. Вираз обличчя зосереджений. Витончений лик, з невеликими чорними очима та довгим прямим носом, з вусами і бородою. Довге рудувате волосся спадає на плечі. На голові – терновий вінок, від якого по лику Христа стікає кров. Навколо голови – гладкий золочений німб з хрестовиною, з буквами-символами: W O H. Одягнений він у довгу червону туніку, підперезану грубим шнуром. Обабіч голови напис: ΙΣ ΧΣ.

Нести хрест Ісусові допомагає старий чоловік, погляд якого звернений до богородиці. Одягнений він у жовто-вохристу сорочку, на голові – сірий тюрбан. Позаду зображено воїна в обладунку, який замахнувся на Христа палицею. Далі – інший чоловік, одягнений у коротку туніку. Він тримає шнура, котрим підперезаний Христос. Ліворуч на передньому плані – у повен зріст троє святих та колінопреклонена жінка поруч них. Вона зображена у профіль, її руки стиснуті в кулаки. Одягнена вона у вохристо-рожеву сорочку, її вишневого кольору плащ спадає долі. На ній білий головний убір.

Позаду – богородиця у повен зріст та у тричвертному повороті, її миловидий лик з опущеними очима та прямим носом. Одягнена у довгу синю туніку та вишневий мафорій. Навколо голови – гладкий золочений німб. Вище напис червоними літерами: ΜΡ ΘΥ.

Трохи далі зображено апостола Івана у тричвертному повороті. Лівою рукою Іван обтирає сльози білою хусточкою, а у правій тримає білий згорнений сувій. Його очі опущені, а брови зведені в скорботі. Він має прямий тонкий ніс, маленькі, ледь розтулені вуста. Довге рудувате волосся спадає на плечі. Навколо голови – гладкий золочений німб. Над головою напис червоними літерами: Іоанъ. Одягнений апостол у довгу зелену туніку з маленьким вохристим комірцем та червоний гіматій. Зображений босоніж. Трохи далі – група воїнів зі списами в руках. Зображена композиція на тлі горбистого краєвиду зі скупою рослинністю, а у верхньому лівому куті – фрагмент архітектурного стафажу з червоним дахом. Краєвид вирішено у зелено-оливкових та коричневих відтінках. Тло золочене, гладке.