Моління

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2329 36615

Розміри: 240x130x2,5 см.

Основа складається з трьох липових дощок, що склеєні та скріплені двома вріз-ними шпугами. Зворот оброблений столярним інструментом вздовж волокон деревини. Ікону обрамлює глибока накладна скісна рама з трипелюстковим півкруглим завершенням, декорована різьбленим орнаментом. Угорі по кутах – накладна золочена різьба. Левкас білого кольору, клеєкрейдяний, тонкий, нерівномірної товщини. Фарбовий шар – темпера, олія, позолочення. Олійний і темперний живопис. Тло ікони різьблене по левкасі та позолочене.


Опис: На передньому плані, в центрі композиції, зображений Христос-архієрей на престолі. Обабіч престолу – богородиця та Іван Предтеча.

Христос одягнений у митрополиче вбрання. На ньому довга біла туніка, синій сакос з широкими рукавами, єпітрахиль червоного кольору та білий омофор з великими хрестами. Внизу до омофору прикріплені довгі червоні й зелені китиці. По боках – дві палиці однакової форми. На правому боці палиця з грецьким буквами: ΘΕΟΣ, що означає Бог, а на лівому – з єврейськими:…, що означає Ягве. Права рука Христа припіднята в благословляючому жесті, а лівою він притримує розкрите Євангеліє. Лик Христа видовжений, з великими очима, тонкими бровами, видовженим прямим носом. Рудуваті вуса невеликі й прямі, коротка борода розділена посередині. Рудувате волосся, довге й кучеряве, спадає на плечі. На голові – рельєфна срібно-золота орнаментована митра. Навколо голови широкий гладкий німб, над яким букви-символи: WON. На ногах темні синьо-зелені черевики. Престол, на якому сидить Христос, фігурний, темно-синього кольору з коричневим завершенням. Праворуч Христа зображена у повен зріст Богородиця. Постать її розвернена в тричвертному повороті до престолу, голова нахилена. Ліва рука покладена на груди. Одягнена у довгу темно-синю туніку та вишневий мафорій, взута в червоні черевики. Повновидий лик Богородиці світло-вохристої карнації з рожевим підрум’янком, повіки напівопущені. Тонкі коричневі брови, довгий прямий ніс, невеликі рожево-червоні губи. Навколо голови – широкий, гладкий, золотистий німб, орнаментований ледь помітними золотистими зірками та монограмою імені богородиці: МР ΘΥ. Зліва зображений у повен зріст Іван Предтеча. Його постать теж розвернена в тричвертному повороті до Христа, голова нахилена. Руки складені на грудях навхрест. Одягнений він у довгу коричневу мілоть і темно-зелений гіматій. Його лик з запалими щоками видовжений, вохристої карнації. Вуса і борода темні, прямі, короткі. На голові темне довге волосся. Зображений Іван Предтеча босоніж. Навколо голови – золочений німб з написом: Іоан. Над постаттями богородиці та Предтечі – два архангели зі складеними крилами у довгих туніках жовтого та червоного кольорів з оранжевим відтінком і коротких хітонах зелених та червоних. Поверх них навхрест пов’язані стрічки, скріплені посередині маленькими застібками. Лики обох архангелів миловиді, світло-вохристої карнації, з рожевим підрум’янком. Вони мають великі коричневі очі, довгі прямі носи, маленькі червоні вуста. Вище – два архангели з ледь розгорнутими крилами зі сферами в руках із монограмою імені Христа: ΙΣ ΧΣ. Одягнені вони у довгі сірі туніки й хітони червоного та оранжевого кольорів з зеленими стрічками навхрест на грудях. Унизу біля солеї в сірих хмарах – п’ять повновидих серафимів та херувимів з червоним, зеленими і вохристими крильми. Тло ікони гладке, золочене.

Обрамлення скісне, глибоке з з фігурним трипелюстковим завершенням. По периметру обрамлення з внутрішнього і зовнішнього боків прикріплені накладні різьблені планки. Зверху по кутах обрамлення на темному тлі, знаходиться накладна декоративна різьба рослинного характеру у формі умовного трикутника. В нижній частині на чорному тлі – напис золоченими буквами: OПANTOKPATOP. Краї скісного обрамлення золочені. У верньому трапецієподібному клеймі напис: ΣТЪ, вирізьблений по левкасу. Над трипелюстковим завершенням зображені херувими та серафими з червоними крилами. На бокових площинах обрамлення – херувими з зеленими та серафими з червоними крилами