Христос в емаусі

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2307 36615

Розміри: 178x106 см

Конструкція предели складається з кількох скріплених і склеєних між собою дощок хвойної породи. Вона умовно ділиться по горизонталі на дві частини прямокутної форми, нижня – 139×41,5 см і верхня – 148×51,5 см. На верхній частині розміщено дві накладні площини із сюжетами “Христос в Емаусі” та “Спокушення Христа”, які по периметру обрамлені рельєфними планками. Верхню та нижню частину конструкції ділить рельєфний карниз. З правого боку конструкції виступає прямокутна пілястра на 29 см від рівня основної площини. Вздовж зовнішнього краю верхньої частини конструкції – карниз. Паволока проглядається на з’єднаннях карнизу в середній частині конструкції. Левкас – клеєкрейдяний, щільний, білого кольору, нерівномірно покладений. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис. Карнизи та обрамлення посріблені та вкриті кольоровим лаком.

Основа ікони складається з однієї липової дошки прямокутної форми. Левкас – клеєкрейдяний, щільний, білого кольору, тонкий. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис, попосріблення на німбах, тоноване під золото.


Опис: Ікона “Христос в Емаусі” розміщена з лівого боку. Композиція симетрична й умовно ділиться на дві частини. Ліворуч за круглим столом, вкритим білою скатертиною з розкладеним посудом – три постаті: Христос, Лука і Клеопа. По центру – фронтальне поясне зображення Христа. Він одягнений у червоний хітон з широкими рукавами та синій гіматій. Його права рука піднята на рівні грудей у благословляючому жесті, у лівій тримає хлібину. Голова Христа ледь нахилена ліворуч, лик видовжений, вохристої карнації з високим чолом, великими очима, довгими дугоподібними бровами та довгим прямим носом. Пряме темне волосся розділене посередині. Вуса невеликі, борода ледь хвиляста. Навколо голови Христа – золотисте сяйво.

Праворуч Христа сидить середніх літ чоловік з невеликою каштановою бородою та волоссям. Його погляд спрямований до Христа. Одягнений він в оливково-зелений хітон та червоний гіматій. Біля ноги коричнева палиця, сперта об його праве коліно. Ліворуч Христа сидить старший чоловік, зображений у профіль. Його погляд спрямований до Христа. Він має видовжений лик із запалими щоками, високе, зморшкувате чоло, великі очі, довгий, прямий ніс, коротке сиве волосся, пишні бороду й вуса. Одягнений в оливково-зелений хітон та білий гіматій, за плечима світло-сірий капелюх з широкими полями. Руки складені у молитові.

Події відбуваються у приміщенні в будівлі квадратної форми, на тлі масивної стіни з червоним дахом, куди ведуть високі східці. Обабіч споруди – колони, які підтримують трикутний фронтон, оздоблений круглим вікном з рослинним орнаментом. Під фронтоном, на карнизі, напис червоними літерами: Познався ΙΣ ΧΣ по воскресінні Луці й Клеопі в переломлені хліба.

У правій частині композиції – ті самі троє чоловіків на тлі мальовничого краєвиду. У центрі – Христос у світлому капелюсі з широкими полями, одягнений у червоний хітон та синій гіматій. В правій руці тримає палицю, ліва – піднята на рівні грудей. Постать розвернена вліво, голова повернена до сивобородого чоловіка старшого віку, що йде позаду. Він одягнений у світлий одяг, широкополий капелюх. Ліворуч літній чоловік одягнений у вбрання оливкового кольору та червоного. Вказівним жестом правої руки показує дорогу. Усі постаті зображені досить умовно, у вільній манері, напівпрозорими мазками. На передньому плані – струмок з кладкою. Праву частину композиції завершує пишне дерево. Вдалині видно краєвид з елементами архітектури. Горизонт високий, небо з рожевими хмарами.