Христос Учитель. Обрамлення ікони

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2292 36615

Розміри: 197x155x15,5 см.

Скісне глибоке обрамлення з аркоподібним завершенням розміщене в частині конструкції іконостаса. По периметру обрамлення з внутрішнього і зовнішнього боків прикріплені накладні різьблені планки. Зверху, над обрамленням, на темному тлі конструкції – накладна декоративна різьба рослинного характеру у формі умовного трикутника. Над обрамленням в глибокому ажурному різьбленні розміщена ікона видовженої по горизонталі овальної форми на опуклій основі з липової дошки.

Основа складається з дощок хвойної деревини та липи (різьба). Левкас – клеє-крейдяний, білого кольору, щільний, нанесений на основу і різьбу тонким шаром. Фарбовий шар – олійний і темперний живопис, попосріблення і позолочення.


Опис: Обрамлення та картуш кріпляться на дерев’яній прямокутній конструкції. Ікона вмонтована в обрамлення з півкруглим завершенням, що складається з рами з глибокими внутрішніми боковинами. По кутах тло оздоблене декоративною золоченою різьбою. На боковинах у медальйонах овальної та круглої форм, розміщено 16 зображень: 12 апостолів, Богородиця та Іван Предтеча. Угорі, в центрі, вирізьблений по левкасу, напис єврейською:…, що означає “Ягве”. Внизу рами – золочене видовжене табло з гладким тлом, на якому зберігся напис. Обрамлення ікони умовно ділиться на дві частини. Верхню частину каркаса увінчує поперечний овальний картуш із зображенням Христа і самаритянки. Нижня – прямокутної форми, з овальним завершенням, що має подвійний виступ. Зображення в медальйонах виконані на гладкому золоченому тлі, поміж них – неглибокий ритований орнамент.


Богородиця. Зображення богородиці поясне, розміщене у круглому клеймі, постать повернена ліворуч, голова нахилена, руки припідняті на рівні грудей і простягнуті уперед. Миловидий лик Богородиці – з великими очима, довгим прямим носом. Одягнена у синю туніку та червоний мафорій, облямований тонкою золотистою стрічкою. На правому плечі, на одязі Богородиці і на голові – золотисті зірки. Навколо голови – золотистий гладкий німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч Богородиці, на рівні голови, червоними літерами писана монограма: ΜΡ ΘΥ. Тло золочене, гладке.

Іван Хреститель. Зображення поясне, розміщене у круглому клеймі, постать повернена праворуч, голова нахилена. Руки припідняті на рівні грудей і простягнуті уперед. Лик святого з довгим прямим носом, вусами і рудою бородою. Довге волосся спадає на плечі. Одягнений у коричнево-червоний хітон та зелений гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті святого, на рівні голови, напис червоними літерами: Σ. Іоанъ Кр(єсти)тєль. Тло золочене, гладке.


Апостол Петро. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижче-поясна, розвернена у тричвертному повороті. Голова ледь припіднята. У правій руці апостол підтримує білий сувій з текстом. Його лик з великими очима, довгим прямим носом, сивими вусами і густою бородою округлої форми. Волосся на голові кучеряве, коротке й сивувате. Одягнений у синій хітон та червоний гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті, над плечима, напис червоними літерами: С. Ап(о)[стол] Петръ. Тло золочене, гладке.


Євангеліст Матвій. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна. Погляд звернений до глядача, голова ледь нахилена уперед. У припіднятих на рівні грудей руках тримає червоне Євангеліє з широкими золотистими торцями. Його лик з великими очима, довгим прямим носом та густими сивими вусами і бородою. Довге кучеряве сиве волосся спадає на плечі. Одягнений у коричнево-червоний хітон та зелений гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті, на рівні плечей, напис червоними літерами: С. Є[ван]г[єліст] Матвій. Тло золочене, гладке.


Євангеліст Марко. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна і розвернена у тричвертному повороті. У припіднятих на рівні грудей руках тримає Євангеліє з широкими червоними торцями. Лик з великими очима, носом з горбинкою. Густа рудувата коротка борода та вуса, кучеряве волосся. Одягнений Марко у червоний хітон та синій гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті, на рівні плечей, напис червоними літерами: С. Є[ван]г[єліст] Марко. Тло золочене, гладке.


Євангеліст Лука. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна і розвернена у тричвертному повороті. Голова припіднята. Обидві руки підняті на рівні пояса. В руках – велике зелене Євангеліє з широкими золотистими торцями. Його лик з великими очима, довгим прямим носом та бородою і вусами. Довге кучеряве рудувате волосся спадає на плечі. Одягнений у синій хітон та червоний яскравий гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті – напис червоними літерами: С. Є[ван]г[єліст] Лука. Тло золочене, гладке.


Євангеліст Іван. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна і розвернена у тричвертному повороті. Голова припіднята. Руки припідняті на рівні грудей і тримають велике червоне Євангеліє з широкими червоними торцями. Його лик з великими очима, довгим прямим носом та сивими бородою і вусами. На голові коротке кучеряве сиве волосся. Одягнений у зелений хітон та червоний гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті – напис червоними літерами: С. Є[ван]г[єліст] Іоанъ. Тло золочене, гладке.


Апостол Андрій. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна і розвернена у тричвертному повороті. Обидві руки припідняті: ліва на рівні грудей, у правій тримає напіврозгорнений сувій. Його лик з великими очима, довгим прямим носом та сивими бородою і вусами. Довге сиве волосся спадає на плечі. Одягнений у вохристий хітон та коричневий гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті на рівні плечей, напис червоними літерами: С. Ап(о)[стол] Андрій. Тло золочене, гладке.


Апостол Варфоломій. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна і розвернена у тричвертному повороті праворуч. Голова ледь опущена. Права рука припіднята догори, пальці рук складені й осіняють. У лівій руці тримає білий сувій. Лик з великими очима, довгим прямим носом та рудуватими вусами і круглою густою бородою. Довге рудувате волосся спадає на плечі. Одягнений у червоний хітон та синій гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті – напис червоними літерами: С. Ап(о)[стол] Варфоломє(й). Тло золочене, гладке.


Апостол Симон. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна і розвернена у тричвертному повороті. Голова ледь нахилена праворуч. Руки припідняті на рівні грудей. Правою рукою апостол тримає напіврозгорнутий сувій. Його лик з великими округлими очима, носом з горбинкою та сивою густою округлою бородою і вусами. Лисуватий, має коротке кучеряве сиве волосся. Одягнений у червоний хітон та червоно-коричневий гіматій. Навколо голови – золотистий гладкий німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті, на рівні голови, напис червоними літерами: С. Ап(о)[стол] Симо(н). Тло золочене, гладке.


Апостол Филип. Зображений в овальному, вертикально видовженому клеймі. Постать нижчепоясна, розвернена у тричвертному повороті. Обидві руки припідняті на рівні грудей. У лівій руці тримає напіврозгорнутий білий сувій. Лик з великими очима, довгим та прямим носом і коротким рудуватим волоссям. Одягнений у синій хітон та червоний гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті, на рівні плечей, напис червоними літерами: С. Ап(о)[стол] Фили(п). Тло золочене, гладке.


Безсеребреник Козьма. У нижній частині рами зліва, у круглому картуші, зображений безсеребреник Козьма. Зображення фронтальне, нижчепоясне. Обидві руки припідняті на рівні грудей. У лівій він тримає коричневу скриньку, а правою притримує її зверху. Лик з великими очими, довгим прямим носом та рудуватими вусами і бородою. Довге руде волосся спадає на плечі. Одягнений у зелений хітон та червоний гіматій. Навколо голови – золочений гладкий німб, окреслений ритованою лінією. Обабіч постаті – напис червоними літерами: Бєзсребник Козма. Тло золочене, гладке.


Безсеребреник Дем’ян. У нижній частині рами, справа у круглому картуші, зображений безсеребреник Дем’ян. Зображення фронтальне, нижчепоясне. У двох, припіднятих на рівні грудей руках, тримає коричневу скриньку. Лик з великими очими, довгим прямим носом і коричневими вусами та бородою. На голові руде волосся. Одягнений у червоний хітон та синій гіматій. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений ритованою лінією. По обидва боки постаті, на рівні плечей, напис червоними літерами: Бєзсребник Дємян. Тло золочене, гладке.