Царські врата. Одвірки

Йов Кондзелевич

Основа конструкції одвірок царських воріт прямокутної форми. Стулки кріпляться до одвірок, які мають півкругле трипелюсткове завершення. На широких одвірках на гладкому золоченому тлі зображені святі Іван Золотоустий (ліворуч) та Василій Великий (праворуч) у повен зріст. На півкруглих завершеннях у верхній частині зображені: ліворуч півфігура святого Миколая та праворуч – святого Григорія Богослова.

Основа виконана з липи, окрім нижньої горизонтальної частини, яка виконана з дуба. Дошки основи скріплені і склеєні між собою. Зовнішні та внутрішні краї простінків і по периметру лицевого боку одвірок оздоблені рельєфними планками. По центру простінків, на внутрішніх торцях, кріпляться два кованих гаки. У місцях втрат левкасу і фарбового шару проглядається лляна паволока світло-сірого кольору. Левкас клеєкрейдяний, щільний, білого кольору, нерівномірно накладений. Різьблене по левкасу тло. Фарбовий шар – темперний та олійний живопис, позолочення.


Святий Миколай. Зображення святого Миколая уміщено у вертикальну, ледь видовжену овальну форму над зображенням Василія Великого. Зображений він нижчепоясно, фронтально. Права рука святого припіднята в благословляючому жесті, у лівій тримає велику книгу. Його лик вохристо-оливкової карнації з темними великими очима, довгим прямим носом та короткою округлою сивою бородою і вусами. На голові – коротке кучеряве сиве волосся. Одягнений Миколай у білий підризник з прямокутною золотистою облямівкою навколо шиї. Рукави підризника перехоплені золотистими поручами з хрестами. Поверх – сірий хрещатий (з сірими та червоними хрестиками почергово) сакос. По сакосі одягнений червоний яскравий омофор з трьома великими чорними хрестами. З правого боку видно фрагмент ромбовидної палиці, декорованої рослинним золотистим орнаментом. Навколо голови святого – гладкий золочений німб, окреслений двома ритованими лініями. Обабіч святого, на рівні плечей, напис червоними літерами: С(Л) Х[РЄ](С)[ТО]ВЪ ОТ НІКОЛАЄ.

Ще вище, у менших півкругах з двохбоків зображено по два двокрилі серафими в динамічному русі. Вони у темних та світліших хмаринах. Один з них з червоними крилами, інший – з синіми, їхні погляди спрямовані вгору. У центральному невеликому виступі, угорі на вохристому тлі золотисті грецькі літери, виконані графічно чорним обідком: ΘΕΟΣ.


Святий Іван Золотоустий. Ліворуч зображений святий Іван Золотоустий у повен зріст у ледь помітному тричвертному повороті ліворуч. Права рука святого припіднята на рівні грудей, пальці складені в благословляючому жесті. Правою рукою тримає довгий жезл з фігурним симетричним золотим навершям та білим платом. Його лик вохристо-оливкової карнації з великими очима, прямими носом, невеликими червоними вустами, бородою та вусами. Довге пряме каштанове волосся спадає на плечі. На голові зелена митра, декорована золотистим рослинним орнаментом, яка увінчана золотим хрестом. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений двома ритованими лініями. Над головою на золоченому орнаментованому тлі видовжене гладке табло з написом: С(Л) Х[РЄ](С)[ТО]ВЪ ІОАНЪ ЗЛАТОУСТІЙ. Одягнений святий у білий підризник з зеленими поручами та вишневий сакос з вохристим відворотом, краї якого облямовані золотистими стрічками. З-під сакосу видно фрагмент темної єпітрахилі. Поверх одягнений широкий білий омофор з трьома великими червоними хрестами та, зверху, золотий хрест на ланцюжку. При правому боці – ромбовидна палиця із зображенням Богородиці Знамення на зеленому тлі. Палиця по краях облямована вишневою декоративною стрічкою. На ногах – темні черевики. Позем рожево-теракотового кольору, поділений на квадрати, в яких намальовані темні, оливкового відтінку овали. Навколо святого у верхній частині золочене тло, декороване ритованим рослинним орнаментом.


Святий Григорій Богослов. Зображення Григорія Богослова уміщено у вертикальну, ледь видовжену овальну форму, окреслену двома ритованими лініями, над зображенням Івана Золотоустого. По кутах обрамлення навколо овалу – ритований рослинний орнамент. Зображений він нижчепоясно, фронтально, а голова повернена вліво. Лівою рукою святий підтримує сіру книгу із застібками та з червоними торцями. Книга оздоблена овальним медальйоном із символічним зображенням Голгофи. Лик святого вохристо-оливкової карнації з великими темними очима, довгим носом з горбинкою. Він має коротке кучеряве сиве волосся, невелику густу сиву бороду та вуса. Одягнений Богослов у білий підризник з червоними поручами з золотистим хрестом та темно-сірий сакос з червоним відворотом, облямований по краях двома золотистими тонкими стрічками. Поверх сакосу – широкий вохристий омофор з трьома великими темними сірими хрестами. При правому боці видно фрагмент ромбовидної вохристої палиці, декорованої золотистим орнаментом. Навколо голови – золочений німб, окреслений двома ритованими лініями. Обабіч святого на рівні плечей, напис червоними літерами: С(Л) Х[РЄ](С)[ТО]ВЪ ІОАНЪ Е(0)ГОСЛОВЪ.


Святий Василій Великий. Праворуч на одвірках зображений святий Василій Великий у повен зріст. Його фігура зображена у ледь помітному тричвертному розвороті, голова схилена, погляд опущений донизу. У правій руці святий тримає розгорнену книгу з рожевими торцями, лівою гортає сторінки. Водночас, правою рукою він притримує довгий коричневий жезл із золотистим невеликим округлим навершям. Лик святого вохристо-рожевої карнації з темними очима, довгим носом з горбинкою, густою довгою бородою. На голові довге капітанове кучеряве волосся, яке спадає на плечі. Одягнений Василій у довгий білий підризник з червоними широкими поручами, а поверх – у сірий сакос, рясно декорований рослинним орнаментом: червоними квітами та зеленим і вохристим листям, з широкими рукавами і червоним відворотом. Поверх сакосу — широкий білий омофор з трьома темними хрестами, а внизу з трьома темними смугами. Омофор декорований ледь помітним рослинним сріблястим орнаментом. Зверху по омофорі видно фрагмент срібного ланцюга від натільного хреста (хрест перекритий книгою). При правому боці – ромбовидна палиця з зеленими краями, а в середині на вишневому тлі, зображення Христа Учителя. Під сакосом – фрагмент єпітрахілі. На голові святого коричнева митра, декорована геометричним орнаментом та золотистими шестикрилими серафимами. Увінчана митра невеликим золотистим хрестом. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений двома ритованими лініями. Над головою гладке золочене тло з написом червоними літерами: С(Л) Х[РЄ6](С)[ТО]ВЪ ВАСІЛИЄ ВЄЛИКИЙ. На ногах святого темні черевики. Позем рожево-теракотового кольору, поділений на квадрати, в яких мальовані темні оливкового відтінку овали. Навколо святого, у верхній частині, – золочене тло, декороване ритованим рослинним орнаментом.