Благовіщення

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2312 36615

Роки створення: 1698 — 1705

Розміри: 52,4x34,5 см (з обрамленням 65,5x48,0 см)

Сюжет: Згідно з передбаченнями, Пресвята Діва виховувалася в храмі, а по настанню 14 років вона повинна була залишити храм і або повернутися до батьків, або вийти заміж. Коли священики захотіли видати її заміж, Марія заперечила їм і заявила, що обіцяла Богу залишитися назавжди дівою.

Тоді священики заручили її з далеким родичем, вісімдесятирічним старцем Йосипом, щоб він дбав про Марію. Вони жили в Галілейському місті Назареті, в будинку Йосипа і вели дуже скромне і відокремлене життя. Через чотири місяці після заручення до Марії явився ангел і, коли вона читала Священне Писання, сказав: “Радуйся Благодатна! (Тобто сповнена благодаті Божої – дарів Святого Духа). Господь з тобою! Благословенна ти між жонами”. Таким чином, Архангел Гавриїл сповістив їй, що вона знайшла найбільшу благодать у Бога – стати матір’ю сина Божого.

На заперечення Марії про те, як може народитися син у тієї, яка не знає чоловіка, Архангел відкрив їй істину, яку він приніс від Бога: “Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього осінить Тебе, через що й Святе, що народиться Сином Божим” . Збагнувши волю Божу і цілком віддаючи Себе їй, Пресвята Діва відповідала: “Я раба Господня, нехай буде мені згідно з словом твоїм”.


Опис: На передньому плані, зліва, зображена уклінна Марія, праворуч – архангел Гавриїл. Ліва рука Марії прикладена до грудей, а права опущена долі. Одягнена в довгу, перев’язану на поясі синю туніку, з широкими золотистими обшлагами. На плечах великий білий павой, поверх якого – червоний мафорій, облямований двома золотистими смужками. Лик Марії виконаний реалістично, кругловидий, з маленькими червоними вустами, тонким носом, невеликими напівзаплющеними очима. Довге волосся спадає на плечі. Навколо голови – гладкий золочений німб, окреслений тонкою червоною смужкою. Над німбом монограма імені богородиці червоними літерами: МР ΘΥ. Поруч Марії невеликий, вкритий зеленим покривалом столик, на якому лежить відкрита книга. Позаду постаті – пишний балдахін з півкруглим завершенням.

Праворуч – динамічна постать архангела з розкладеними білими крилами. Ангел піднятою догори правою рукою вказує на небо, де розміщено сегмент з зображенням голуба. У лівій руці він тримає лілію. Одягнений архангел у довгий білий хітон, поверх якого – червона туніка з короткими широкими рукавами. Краї туніки облямовані золотистими тонкими стрічками. Туніка перев’язана зеленою тканиною навхрест і по середині закріплена невеликою круглою золотою фібулою. На ногах Гавриїла високі сірі сандалі. Права нога виступила уперед, а ліва позаду, що надає постаті динаміки. Лик мальований реалістично, це – повновидий юнак з невеликими округлими очима, маленькими червоними вустами, невеликим носом. Довге кучеряве рудувате волосся спадає на плечі. Навколо голови – великий золочений гладкий німб, окреслений червоною лінією. Архангел Гавриїл постає у великій світло-сірій купчастій хмарі. Угорі великий сегмент у вигляді біло-сірих купчастих хмар, в яких зображено символ Святого Духа – голуба з золотим промінням, що розходиться від нього. Угорі над іконою напис: БЛ(А)[Г]ОВЕЩЄНИЄ ПРЄ[СВЯТОЙ] Б[ОГОРОДИ]ЦИ.