Благовіщення

Коло Йова Кондзелевича

Місце зберігання: Волинський Музей Ікони

Інвертарний номер: ВКМ І-756

Роки створення: 1693 р. 

Розміри: 102,5 × 79

Походження: Успенська церква с.Баїв Луцького району.

Реставрація: 2009 р., реставраційна майстерня ВКМ, П.Петрушак, А.Чабан.

Матеріали: дошка (2) соснова, шпуги (2) правосторонньо врізані, левкас, темпера, олія, гравіювання, золочення, сріблення.

Збереження: кракелюри, фрагментарні втрати фарбового шару і левкасу на полях, значні втрати внизу ікони, втрати деталей обрамлення.

← Галерея

Сцена Благовіщення розгортається в інтер’єрі на тлі сірої стіни. Зліва, біля ложа з балдахіном, на коричневому підвищенні, біля столика, на якому лежить відкрита книга, зображена Діва Марія. Вона стоїть навколішки, вказівним пальцем лівої руки вона вказує на себе, розкриту праву долоню підняла на рівні грудей. Богородиця одягнена у голубу туніку з орнаментованими горловиною і обшлагами та червоний мафорій із золотими зірками на чолі і правому рамені. Справа, на білій хмарині, — архангел Гавриїл у лівій руці тримає гілку білих лілей, а піднятою правою рукою благословляє. Над ним, серед сірих хмар на вохристому тлі — білий голуб з розправленими крилами, оточений сяйвом. Архангел одягнений у темно-сірий хітон, білий далматік з орнаментованими горловиною і обшлагами, оперезаний ораром з фігурною фібулою на грудях, червоний плащ, перекинутий через праве плече, на ногах — червоні панчохи з відкритими пальцями, за плечима детально промальовані сірі крила. Складки одеж виконані темними смугами і білильними мазками по основних кольорах. Лики рожево-вохристої карнації з підрум’яною, округлі, очі великі темні, носи прямі, вуста червоні, чіткі темні брови, відтінені повіки, носи і підборіддя. Німби плоскі, окреслені червоною лінією, золочені. Позем ікони рожево-вохристого кольору, 182 на поземі — донаторський напис з іменем замовника і датою написання ікони виконаний скорописом червоною фарбою. Тло ікони гравійоване стилізованим рослинним орнаментом з елементом шишки хмелю, золочене. На тлі ікони, у прямокутнику, розміщене іменування ікони, виконане червоною фарбою. Обрамлення накладне, подвійне, профільоване з боніями, профільовані планки сріблені, на міжрамних смугах синього кольору нанесений білою фарбою спрощений орнамент.