Блага вість про смерть Богородиці

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2304 36615

Роки створення: 58x31,5 см.

Основа ікони складається з однієї липової дошки прямокутної форми. Левкас – клеєкрейдяний, щільний, білого кольору, тонкий. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис, позолочення на німбах.


Сюжет: Благовіщення про успіння Богородиці базується на текстах апокрифічної оповіді Про Успіння Святої Богородиці Івана Богослова. У ньому розповідається як архангел Гавриїл звістив Марії наближення її земної смерті, подавши Їй гілку фінікового дерева, що сяяла неймовірним світлом – адже була зірвана у райському саду. Марія з покорою і радістю прийняла цю звістку.

Сюжет досить рідкісний у сакральному мистецтві та композиційно близький до образу Благовіщення про народження Месії: активна, динамічна постать архангела Гавриїла у жесті розмови та, навпроти нього – Марія, яка  в покорі приймає принесену їй новину. Подія може відбуватися на тлі пейзажу або ж архітектури.


Опис: Ікона “Блага вість смерті богородиці” розміщена праворуч і відображає сцену другого приходу архангела Гавриїла до богородиці, який сповіщає про її відхід на небо. Богородицю зображено праворуч. Вона стоїть на колінах, руки складені у молитві, її фігура розвернена в тричвертному повороті, голова нахилена вправо. Лик богородиці з невеликими округлими очима, прямим носом. Одягнена в синій хітон з золотистою облямівкою навколо шиї і рукавів та червоний гіматій з зеленим відворотом. На плечах видно дві золотисті зірки. На ногах – коричневі черевики. Навколо голови – німб, окреслений тонкою червоною та золотистою лініями. Біля правого плеча – монограма Богородиці: ΜΡ ΘΥ. Зверху над Богородицею напис червоною фарбою: АРХАНГЕЛЪ БЛАГОВЕСТИ(ТЬ) О ПРЄДСТАВЛЄНИ(Я) В ГОРНАЯ.

Ліворуч, у верхній частині ікони, зображено архангела з розкритими білими крилами. Його постать і лик подані у профіль. Він стоїть навколішки на хмарі, тримаючи у лівій руці гілку оливкового дерева. Правою рукою вказує на небо. Його лик з невеликими очима, прямим носом. Довге волосся спадає на плечі. Ангел має німб у вигляді золотистих променів, що відходять від голови. Одягнений він у вохристий хітон з широкими рукавами, підперезаний червоним поясом.

Дія розгортається на тлі природи. Зображені декілька темно-зелених дерев на тлі голубого з рожевими відливами неба. Зліва за пагорбами – панорама міста з великою в’їздною брамою, перед якою стоїть сторожа.