Архангел Михаїл. Одвірки

Йов Кондзелевич

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-3963/1 36615

Розміри: 249x80x20 см.

Одвірки дияконських дверей видовженої прямокутної форми. Діляться на дві частини – одвірки із аркоподібним завершенням та верхню частину над пів-аркою, яка створює замкнене, масивне, скісне, глибоке шестикутне обрамлення для ікони “Жони-мироносиці”. По внутрішньому периметру обрамлення кріпляться профільовані планки.

Площини обрамлення оздоблені різьбленим по левкасу орнаментом. Зверху і знизу над обрамленням кріпляться чотири декоративні елементи ажурної різьби. Аналогічна різьба більшого розміру розташована над аркоподібним завершенням з обох боків. Основа одвірок складається з кількох дощок липи, склеєних і скріплених між собою. На зворотньому боці конструкції, навколо обрамлення, по периметру отвори від тиблів. Зверху, по середині обрамлення, кріпиться кований гак, який виконує функцію кріплення твору до конструкції. Бокові простінки основи оброблені столярним інструментом вздовж волокон деревини. З правої сторони на внутрішньому торці виступають два кованих гаки, за допомогою яких кріпляться двері.

Левкас клеєкрейдяний, тонкий, щільний, білого кольору. Фарбовий шар – темперний і олійний живопис, позолочення, срібло тоноване під золото.


На північних дверях зображені архідиякони Стефан та Лаврентій.

Стефан. Ліворуч у повен зріст зображений Стефан у тричвертному розвороті. Його погляд звернений ледь догори. Стефан – миловидий юнак з повними щоками. Він має великі темні очі, дугоподібні брови, довгий прямий ніс та повні червоні вуста. Довге кучеряве руде волосся спадає на плечі. Навколо голови – золочений німб, окреслений двома ри-тованими лініями. Одягнений Стефан у довгу темно-зелену туніку, декоровану рослинним орнаментом та вохристий стихар з широкими рукавами. На правому плечі – орар вохристого кольору з великими червоними хрестами, який він підтримує лівою рукою і одночасно тримає знаряддя своїх мук – каміння. В правій руці тримає кадило. Зображений архідиякон на вохристому поземі та на золоченому орнаментованому тлі.

Лаврентій. Праворуч – архідиякон Лаврентій. Він зображений у повен зріст, у тричвертному розвороті. Його погляд ледь звернений догори. Видовжений лик вохристої карнації. Він має великі округлі очі, дугоподібні брови, довгий прямий ніс та великі червоні вуста. Довге кучеряве руде волосся спадає на плечі. Навколо голови – золочений гладкий німб, окреслений двома ритованими лініями. У правій руці, піднесеній на рівні грудей, тримає довгий оранжевий орар з золотими хрестами. У лівій опущеній руці тримає знаряддя своїх мук – велику темну решітку. Одягнений архідиякон у довгу темно-синю туніку та зелений стихар з широкими рукавами та червоним яскравим відворотом. Зображений на вохристому поземі та на золоченому орнаментованому тлі.