Архангел Гавриїл

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № І-2287 36615

Розміри: 224,5x74x2,5 см

Основа ікони з трапецієподібним завершенням із зрізаними кутами складається з двох липових дощок, які скріплені між собою двома врізними односторонніми шпугами. По стику дощок, зі звороту, наклеєні конопляні волокна. З лівого боку, під шпугами, фігурні ковані завіси. З протилежного боку, посередині, знаходиться кований засов. У цьому ж місці – наскрізний отвір, в якому з лицевого боку кріпилася клямка, яка не збереглася.

Левкас клеєкрейдяний, щільний, білого кольору. Фарбовий шар – олійний та темперний живопис, позолочення, попосріблення, різьблене по левкасу тло.


Сюжет: Один із семи архангелів (тобто, верховних ангелів), якого, в першу чергу, шанують і пам’ятають як благовісника, що звіщає людству через пророків та обраних важливі Божі послання (Дан. 8,16). Зокрема,  – в Новому Завіті про народження Івана Хрестителя (Лк. 1, 19-20) та головне Благовіщення –Марії про народження Месії. Його ім’я перекладається з євр. як «Сила Божа».

Сюжет Благовіщення є одним із найдавніших та найпоширеніших в християнському мистецтві, саме по ньому можна бачити як міняється іконографія самого архангела Гавриїла. Звідти вже й у самостійних зображеннях архангела (ХІІІ-XIV століть) буде запозичено ніжний образ цього посланця в урочисто декорованих світлих шатах, від XV століття – із лілією у руках (символ чистоти й непорочності Діви Марії).  Крім того, у візантійському мистецтві він зображався поруч із іншими архангелами, але, все ж, найчастіше у парі із архангелом Михаїлом – обабіч образів Ісуса Христа чи Богородиці. Від XVII століття зустрічаємо образи архангелів Гавриїла та Михаїла на дияконських  вратах намісного ряду українського іконостаса


Опис: Ікона має півкругле завершення. Верхні кути заповнені декоративною золоченою різьбою по левкасі. Під зображеннями, угорі та внизу, площини декоровані різьбленим геометричним орнаментом у вигляді складних переплетінь півкругів та хрестоподібних форм. Над німбом Гавриїла у вирізьбленій видовженій таблиці напис червоного кольору – Σ. АРХАНГЄЛЪ ГАВРІИЛЪ. У нижній частині рами орнамент із різьбленого переходить у мальований – теракотового кольору форми, на чорному тлі. Верхню частину конструкції увінчує восьмикутний картуш із композицією “Зцілення сліпого”, поля якого заповнені декоративною золоченою різьбою. Обрамлення картуша скісне та глибоке, декороване неглибоким ритованим рослинним орнаментом.

Зображений у повен зріст, архангел Гавриїл. стоїть у світлих cipo-голубих хмарах. Його постать трохи повернута вправо, але погляд спрямований до глядача. Лик миловидий, з великими темними очима, довгим носом та невеликими червоними вустами. Довге кучеряве руде волосся спадає на плечі. У лівій опущеній руці, Гавриїл тримає квітку лілії. Правою – благословляє. Одягнений архангел у довгу червону туніку, білий далматик з короткими рукавами, підв’язаний навхрест синіми стрічками, які з’єднані на грудях золотистою округлою пряжкою, а нижче зв’язані вузлом. Далматик облямований навколо шиї та внизу широкою золотистою орнаментованою стрічкою. На шиї видно край білої спідньої сорочки. З правого плеча звисає рожево-вохриста накидка із синім відворотом. Зелено-сірі крила архангела складені. Вони високі і сягають майже рівня голови.