Апостол Андрій та євангелист Іван

Місце зберігання: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Інв. № 1-2327 36615

Розміри: 142,5x91,5x2,5 см (з обрамленням – 155,5x106,5x16 см).

Основа складається з трьох дощок хвойної породи, що скріплені двома врізними шігугами. Зворот оброблений столярним інструментом вздовж волокон деревини. На стиках дощок приклеєні конопляні волокна. Угорі – два металевих кільця. Ікону обрамлює глибока накладна скісна рама з півкруглим завершенням, декорована різьбленим орнаментом. Угорі по кутах – накладна золочена різьба. Левкас білого кольору, клеєкрейдяний, тонкий, щільний. Фарбовий шар – темперний і олійний живопис, посріблення, позолочення. Тло ікони різьблене по левкасі та золочене.


Опис: Зображені у повен зріст святі розвернені у тричвертному повороті праворуч. Лики вохристо-рожевої карнації, з підрум’янком, прямим носом та маленькими червоними вустами. Навколо голів – гладкий золочений німб, окреслений двома ритованими лініями. В Андрія, що зображений ліворуч, напівопущені очі, погляд спрямований у розкриту книгу, яку тримає двома руками. Вуста прикриті густою сивою бородою та вусами, кучеряве сиве волосся – коротке. Одягнений у яскраву червону туніку, зелений гіматій та сандалі. Праворуч – євангеліст Іван, погляд якого спрямований до глядача. У нього широко відкриті темні очі, довге кучеряве каштанове волосся, ріденькі вуса та борода з розділом посередині. Правою піднятою рукою осіняє, у лівій – тримає невеликий згорнений білий сувій. Одягнений у світло-голубу довгу туніку, червоний гіматій, сандалі із зав’язками.

Композицію вирішено на тлі зелено-вохристого горбистого краєвиду з рослинністю. Далі видніються гори. Тло золочене, оздоблене різьбленим по леакасу рослинним орнаментом.